گردباد

شوک الکتریکی حمیدرضا علاقه‌بند به مغزهای شما

با وجود اینکه نام چند مدل از مازراتی در لیست خودروهایی قرار گرفته‌اند که می‌توانند برای واردات ثبت سفارش شوند، اما باز هم باور کردن آن سخت است. مازراتی که حتا در پایتخت شیک کشورهای اروپایی، چشم‌ها را مجذوب خود می‌کند، قرار است به بازار ایران وارد شود. کمپانی مازراتی که در سال ۱۹۱۴ میلادی تاسیس شد، از زیر مجموعه‌های کمپانی فیات است. فیات در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید کننده خودرو در ایتالیا است و جالب است بدانید که حتا فراری هم از دیگر زیر مجموعه‌های فیات محسوب می‌شود. 

آرتا‌تاک‌موتور که نماینده رسمی مازراتی در ایران است، مازراتی گرن‌کابریو (GranCabrio)، گرن‌توریسمو (GranTurismo) و کواتروپورته (Quattroporte) را در مدل‌های مختلف به بازار معرفی خواهد کرد. در این مقاله از مدل جذاب گرن‌توریسمو می‌گوییم. مدلی که یک کوپه لوکس و پرقدرت به معنای واقعی کلمه است. دماغه کشیده که نشان مازراتی در جلوی آن قرار دارد، نمایانگر پیشرانه‌ای ۸ سیلندر است که در مدل S حجمی برابر ۴۶۹۱ سی‌سی و توان خروجی ۴۵۰ اسب‌بخار را دارد.

شتاب صفر تا صد کیلومتر این مدل، ۴. ۹ ثانیه است که می‌تواند راننده را به صندلی می‌خ‌کوب کند و به مرز ۲۹۵ کیلومتر در ساعت برساند. با وجود چنین ارقام شگفت‌انگیزی، مصرف ترکیبی بنزین این خودرو برابر ۱۵. ۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و در خارج از شهر به ۱۰. ۷ لیتر نیز کاهش می‌یابد که برای یک خودروی اسپرت ۸ سیلندر مصرف بسیار خوبی است. تکنولوژی بکار رفته در مازراتی گرن‌توریسمو آن قدر به روز و مدرن است که دارنده آن را بی‌شک راضی می‌کند.

البته بعد از ورود اولین نمونه‌ها از این خودرو، می‌توانید مشخصات کامل آن را در گردباد مشاهده کنید. اما بپردازیم به مهم‌ترین مسئله یعنی قیمت این خودروی فوق‌العاده! مازراتی گرن‌توریسمو اس در حدود ۲۵۰ هزار دلار قیمت دارد، حالا قیمت دلار با قیمت گمرک و پول بیمه خواستید ضرب کنید یا جمع؟ من پیش‌بینی نمی‌کنم که قیمت این خودرو پس از ورود به بازار در چه رنجی خواهد بود اما مطمئن هستم که افراد زیادی توانایی خرید چنین خودرویی را ندارند!

ما مخالف ورود چنین خودروهایی به بازار ایران هستیم، واقعن چرا در کشوری که مردمش پول بلیط اتویوس ندارند، باید خودروهایی با قیمت غیر معقول وارد کشور شوند، دور نیست از روزی که پای لامبورگینی و فراری هم مثل مازراتی و پورشه به بازار ایران راه پیدا کنند.

| لينک ثابت |  جمعه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۰ساعت 22:24    |